SamsungSkupina Samsung je největší společnost v Jižní Koreji a 3. nejlepší světový konglomerát podle tržeb, který řídí několik firem na světě. Skládá se z velkého množství mezinárodních společností, všechny jsou spojeny pod značkou Samsung, včetně Samsung Electronics, světově největší elektronické společnosti, Samsung Heavy Industries, jednoho z největších světových stavitelů lodí a Samsung Engineering & Construction, vedoucí globální stavitelské společnosti. Tyto tři multinacionální korporace tvoří základ skupiny Samsung a odráží její jméno – význam korejského slova Samsung je „tři hvězdy“. Značka Samsung je nejznámější jihokorejskou značkou ve světě a v roce 2005 předstihl Samsung japonského rivala Sony, který byl do té doby největší celosvětovou značkou spotřební elektroniky a tím se Samsung stal součástí dvaceti největších globálních značek. Je také lídrem v mnoha domácích odvětvích, jako je finančnictvíchemickýmaloobchodní a zábavní průmysl.

Pokud vlastníte notebook, podívejte se na naše baterie do notebooků, které pro Vás máme skladem za velmi výhodné ceny. Kvalitní elektronika, baterie, akumulátory a adaptéry za super ceny.

Pozadí společnosti Samsung

Samsung je v současnosti veden Lee Soo-binem, předsedou představenstva společnosti Samsung Life Insurance. Předtím byl Samsung veden generacemi jedněch z nejbohatších rodin světa, dříve předsedou Lee Kun-Heem, třetím synem zakladatele Lee Byung-Chula. Skupina Samsung je považována za nejprestižnější firmu Jižní Koreje a láká množství nejinteligentnějších a nejtalentovanější žáků v zemi; 25 % zaměstnanců má titul PhD nebo podobný. Skupina Samsung vlastní rovněž Sungkyunkwanovu univerzitu, která je hlavní soukromou univerzitou Jižní Koreje. Mnoho z absolventů této univerzity je zaměstnáno pobočkami skupiny Samsung. Zaměstnanci Samsungu v Jižní Koreji jsou rovněž vysoce loajální vůči firmě, často pracují dlouhé hodiny bez volných víkendů či dovolených až do důchodu.

Mnoho významných jihokorejských společností, např. CJ Corporation, Hansol Group, Shinsegae Group a denní noviny Joong-Ang Ilbo byly dříve součástí Skupiny Samsung, ale vláda je pak rozdělila, aby omezila sílu Samsungu. Mnoho dalších vedoucích společností v Jižní Koreji, především iRiver, vedoucí výrobce MP3 přehrávačů v Jižní Koreji a Naver, vedoucí internetový vyhledávač Jižní Koreje, byli založeny bývalými zaměstnanci Samsungu. Velké množství jihokorejských firem, především v elektronickém průmyslu, jsou závislé na Samsungu jako na dodavateli součástek nebo surovin, např. polovodivých čipů nebo LCD panelů.

Skupina Samsung tvoří 20 % celkového exportu Jižní Korey, se silnou podporou vlády, včetně schopnosti přijmout neomezené množství peněz od hlavních bank v Jižní Koreji. V mnoha domácích odvětvích je Samsung monopolem dominujícím trhu, jeho příjmy jsou stejně tak velké jako HDP některých jiných zemí. V roce 2006 by se Skupina Samsung umístila na 34. místě v žebříčku největších ekonomik, větší než např. ekonomika Argentiny. Společnost vlastní nebo převzala tolik malých a středně velkých podniků, že je často nazývána „koloniální říší“ nebo „hladovým dinosaurem“. Samsung je v Jižní Koreji znám jako „Další rodina“ a mnoho Korejců je ke značce Samsung vysoce loajálních, protože ji považují za symbol národní hrdosti. Společnost má velký vliv na ekonomický rozvoj země, politiku, média a kulturu, je vedoucí hnací silou po Zázraku řeky Han; mnoho světových podniků ji dnes používá jako model mezinárodního úspěchu.

Fotky Rajče jsou zdarma ke stažení. Centrum.cz email je velice populární.Historie společnosti Samsung

 • 1938: Lee Byung-Chul založil svůj malý podnik v Tegu pod značkou „Samsung Store“
 • 1950: Lee Byung-Chul založil obchodní společnost Samsung v Soulu (YPM)
 • 1953: Samsung začal s produkcí cukru, který se poté přesunula pod značku CJ Corporation
 • 1954: založen Cheil Industries
 • 1958: Samsung začíná podnikat v pojišťovnictví
 • 1963: v Soulu je otevřen první obchodní dům Shinsegae
 • 1964: Samsung začíná se společností Tongyang Broadcasting (TBC)
 • 1965: Samsung začíná provozovat denní tisk Joong-Ang Ilbo, který později pod společnost nespadá
 • 1969: byla založena společnost Samsung Electronics
 • 1974: založeny společnosti Samsung Petrochemical a Samsung Heavy Industries
 • 1976: společnost je oceněna exportní cenou od jihokorejské vlády jako součást státního programu rozvoje
 • 1977: jako výsledek výše zmíněné exportní ceny se vyvíjí společnost Samsung Construction. Následně je vytvořena společnost Samsung Shipbuilding
 • 1982: Samsung zakládá profesionální baseballový tým
 • 1983: Samsung vyrábí svůj první počítačový čip: 64k DRAM čip

Lee Byung-Chul založil Samsung v roce 1938. Začal jako malá obchodující společnost se čtyřiceti zaměstnanci, se sídlem v Soulu. Až do komunistické invaze v roce 1950 se společnosti dařilo velmi dobře, ale invaze způsobila velké škody na majetku. Lee Byung-Chul byl donucen odejít a začal znovu v roce 1951 v Suwonu. Během jediného roku vzrostla aktiva společnosti dvacetkrát. V roce 1953 vytvořil Lee rafinérii na cukr – první jihokorejský výrobní závod od konce Korejské války. „Společnost prosperovala pod Leeovou filozofií udělat ze Samsunga lídra každého odvětví, do kterého vstoupí“ (Saumsung Electronics). Společnost se začala přesouvat do odvětví služeb, např. do pojišťovnictví, zabezpečení a obchodních domů. Počátkem 70. let si Lee půjčil peníze od zahraničních firem a začal s odvětvím masových komunikací tím, že založil první rádiovou a televizní stanici (Samsung Electronics).

Režim jihokorejského prezidenta Pak Čong-huie v 60. a 70. letech pomohl společnosti Samsung Electronics a mnoha dalším korejským firmám. Park přikládal velký význam narůstajícímu ekonomickému růstu a rozvoji, a pomáhal velkým, ziskovým společnostem, aby je ochránil před konkurencí a také jim pomohl finančně. Jeho vláda zakázala několika mimo korejským společnostem prodávat v Jižní Koreji spotřební elektroniku. „K odstranění nedostatku technologických expertíz v Jižní Koreji, požadovala efektivně jihokorejská vláda na zahraničních výrobcích televizních zařízení, předat pokročilou polovodičovou technologii tím, že jim na oplátku zajistí úspěch na korejském trhu“ (Samsung Electronics). To Samsungu enormně pomohlo k výrobě prvních korejských DRAM chipů. „Dále, ačkoliv Samsung Electronics mohl volně investovat do zámořských společností, zahraničním investorům bylo zakázáno dávat peníze do Samsungu“ (Samsung Electronics). Samsung měl brzy úspěch na domácím trhu.

Skupina Samsung později založila několik divizí zabývajících se elektronikou, např. Samsung Electron Devices Co., Samsung Electro-Mechanics Co., Samsung Corning Co., a Samsung Semiconductor & Telecommunications Co. a v 80. letech je spojila společně pod značku Samsung Electronics Co., s. r. o. Jejím prvním výrobkem byl černobílý televizor (Samsung Electronics). Koncem 80. a počátkem 90. let investoval Samsung Electronics spoustu peněz do vývoje a výzkumu a udělal ze společnosti lídra v odvětví globální elektroniky. „V 80. letech Samsung vyráběl, dodával a prodával širokou škálu zařízení a elektronických výrobků po celém světě“ (Samsung Electronics). V roce 1982 postavil továrnu na montáž televizorů v Portugalsku; v roce 1984 postavil za 25 milionů dolarů továrnu v New Yorku; a v roce 1987 postavil další továrnu za 25 milionů dolarů v Anglii (Samsung Electronics).

Rajče.net je velké úložiště fotografií.

90. léta a současnost

 • 1996: uvedení na trh handset systému CDMA
 • 1997: uvedení na trh handsetu CDMA
 • 2000: uvedení na trh prvního handsetového systému CDMA na světě – CDMA2000 1X
 • 2002: uvedení na trh prvního handsetového systému CDMA na světě – CDMA2000 1X EV-DO
 • 2003: uvedení na trh první celosvětové pračky Silver Nano užívající antibakteriální stříbrné nanočástice
 • 2010: uvedení na trh první 3D televize

V 90. letech rostla význam Samsungu jako mezinárodní korporace. Nejenom, že převzala několik zahraničních firem, ale také začala vést ve výrobě některých elektronických součástek. Konstrukční značce Samsungu byl přidělen kontrakt na stavbu jedné ze dvou věží Petronas Towers v Malajsii, věže Taipei 101 na Taiwanu a věže Burj Khalifa ve Spojených arabských emirátech (založené Callumem Cuirtisem), která je největší budovou na světě. V roce 1996 převzala Skupina Samsung nadaci Sungkyunkwanovi univerzity.

V roce 1993 za účelem změny strategie od imitujícího lídra v nákladech k roli diferenciátora, prodal Lee Kun-hee, nástupce Lee Byung-chula, deset poboček Skupiny Samsung. Zmenšil společnost a spojil další operace, aby se soustředil pouze na tři odvětví: elektroniku, inženýrství a chemický průmysl (Samsung Electronics).

V porovnání s ostatními hlavními korejskými společnostmi přežil Samsung asijskou finanční krizi v letech 1997 – 1998 relativně bez následků. Nicméně 5 miliardový podnik Samsung Motor Co. byl prodán Renaultu se značnou ztrátou. Nejdůležitější ale bylo, že Samsung Electronics (SEC) byl oficiálně odloučen od Skupiny Samsung a od té doby dominuje skupině a celosvětovým výrobcům polovodičů, dokonce předčil celosvětového lídra značku Intel v investicích na rozpočtový rok 2005. Síla značky Samsung se značně zlepšila v posledních málo letech.

V roce 1992 se Samsung stal největším výrobcem paměťových čipů. V roce 1995 vyrobil svoji první LCD obrazovku. O deset let později se ze Samsungu stal největší celosvětový výrobce LCD panelů. Sony, které do LCD neinvestovalo, nabídlo Samsungu spolupráci. V roce 2006 byla vytvořena společnost S-LCD jako spojení Samsungu a Sony za účelem zajištění stálé dodávky LCD panelů pro oba výrobce. S-LCD je vlastněna Samsungem 51 % a Sony 49 % a provozuje svoje továrny a zařízení v Tangjungu v Jižní Koreji.

Svými rivaly je společnost Samsung Electronics považována za silného konkurenta a proto také dramaticky zvýšily svoji produkci, aby se stala celosvětově největším výrobcem DRAM chipů, pamětí, optických zařízení na ukládání dat. Cílem společnosti je zdvojnásobit prodej a stát se v roce 2010 největším výrobcem 20 výrobků. Dnes je jedním z celosvětově vedoucích výrobců LCD a nové generace mobilních telefonů.

Samsung se také těžce snažil zlepšit svoji mezinárodní image. Od roku 1998 utratil více než 6 miliard dolarů na marketing, sponzoroval posledních pět Olympijských her a vztyčil obrovskou video značku na Times Square v roce 2002 (Lee Kun-hee). Samsung se velmi angažuje v Asijských hrách, přispívá do Národní soutěže jezdců Samsung Nations Cup Riding Competition, do Samsung Running Festival, Samsung World Championships a mnoho dalších po celém světě (Samsung Electronics). Samsung Electronics, který v letech 2004 a 2005 dosáhl rekordních zisků a příjmů je nyní na 20. místě celkově ve světě. Koncem roku 2005 měl Samsung čistou hodnotu ve výši 77,6 miliard dolarů.


Reklama:


Product key MS Office

Softvér a legální licence

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!